2.WPROWADZENIE

Ciało, wygląd zewnętrzny prawie od zawsze był istotną rzeczą w życiu człowieka. Jednak w poprzednich epokach miało to inny wymiar, niż współcześnie. To współczesny świat doprowadził kult ciała do absurdu i obsesji. Na szczególną presję otoczenia zawsze, przede wszystkim, narażone były kobiety. Idealna sylwetka zmieniała się w czasie i epokach. Od chwiejnych dam, przez pełne kobiece kształty, po wieszaki spacerujące niepewnym krokiem po wybiegach pokazów mody. XXI wiek to czas anoryktyczno -bulimicznych nastolatek. Obsesja dążenia do idealnych kształtów ,doprowadza wiele kobiet do nieszczęścia a nawet do śmierci.
Obecne dane są alarmujące! Z badań CBOS wynika, że 64% Polek nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu i chciałoby poprawić urodę. Ze statystyk Głównego Inspektora Sanitarnego, że aż 75% nastoletnich dziewczynek, które mają prawidłową wagę, uważa, że są za grube.
-   Ale czy idealny wygląd to droga do szczęścia?
- Czy współczesne kobiety poddawane takiemu naciskowi nie są w pewien sposób dyskryminowane?
Najbardziej przemawiają do mnie słowa Irvinga Stone , amerykańskiego powieściopisarza, który tak określił kobietę:
Każda kobieta jest jedną ,wielką, epicką powieścią: są w niej wszystkie wątki- dramat, miłość, radość i codzienność.”
Chciałabym abyście wykonując kolejne zadania zrealizowali projekt, który zmusi odbiorcę do refleksji , do zastanowienia się nad sobą, poznania samego siebie i zapadnie głęboko w pamięci. Jednocześnie pozwoli na realne spojrzenie na otaczających nas ludzi, bo jak napisał Ignacy Krasicki w „Monachomachii”:
Nie wszystko złoto ,co się świeci z góry, …………
Zewnętrzna postać nie czyni natury,”